Kúpeľňa u rodičov

K požiadavkám

  • Veľký sprchový kút namiesto vane. Mama chcel zachovať pôvodnú vaňu, pretože bola zvyknutá používať ju na namáčanie špinavého oblečenia, umývanie zeleniny/ovocia pred zaváraním a iné podobné aktivity. Ukázalo sa, že vaňu tam jednoducho nenatlačíme. Rozhodla sa vaňu oželieť, čím vznikol priestor pre väčší sprchový kút. Rozhodli sme pre najväčší bežne dostupný rozmer, 120 x 90. Zvolili sme jednokrídlové dvere, ktoré poskytujú veľký vstupný otvor kvôli pohodliu. Nikto nemladne, preto sme im navrhli umiestniť do priestoru sprchového kútu sedadlo a madlá. Odsúhlasili to a pochvaľujú si. Otec ešte používa gumenú protišmykovú podložku, hoci podľa ostatných je zbytočná. Samotná vanička má niečo ako protišmykovú úpravu povrchu. Jedno z madiel je uchytené na bočnej sadrokartónovej stene, ktorú som na tento účel vystužil zosilneným profilom a pripravil plochu na uchytenie skrutiek madla.

    V dome majú vlastný ohrev vody. Stávalo sa, že keď pustili teplú vodu v kuchyni, prejavilo sa to v kúpeľni – pokles teploty vody pri sprchovaní. Navrhol som použiť termostatickú batériu, ktorá bude udržiavať nastavenú teplotu. Funguje to.

    Sprchovú vaničku sme zapustili 2 cm pod úroveň dlažby. Vchod do sprchového kúta je teraz úplne bezproblémový.

  • Závesné WC je už asi v nových kúpeľniach samozrejmosť. Keď nie z estetického hľadiska, tak z hygienického určite.
  • Kúpeľňový nábytok, uzatvorené skrinky – keď som rodičom ukázal ponuku nábytku s prívlastkom „kúpeľňový“, po prezretí cien a dostupných dizajnov sme sa rozhodli pre alternatívu. Kúpeľňový nábytok sme spravili z kuchynského nábytku. Doslova. V kúpeľni sme použili korpusy a pracovnú dosku, ktorá sa používa v kuchyniach. Mama takto získala veľkú pracovnú plochu, na ktorej sa dá (s vhodnou podložkou) pohodlne žehliť a čokoľvek na ňu položiť. Získala tiež uzatvárateľný odkladací priestor, ktorý poskytujú skrinky s dvierkami.
  • Práčka. Po dlhšom hľadaní sme našli práčku s vyhovujúcimi parametrami vrátane vyhovujúcej hĺbky. Hĺbka bola dôležitá s ohľadom na jej umiestnenie do skrinky. Práčka je zabudovaná pod pracovnou doskou a všetky spodné skrinky sú prerobené, aby mali minimálnu potrebnú hĺbku. Ak si dobre pamätám. pracovná doska má hĺbku 50 cm a z odrezku (10 cm) sme spravili druhú poličku pod horné skrinky.
  • Veľké zrkadlo s osvetlením. Takisto sme použili korpus kuchynskej skrinky, upravili ho a na najlacnejšie dvierka nechali nalepiť u miestneho sklenára zrkadlá. (Na prácu so sklom nemám výbavu a ťažko sa to prevádzkuje v malom množstve.) Samotná skrinka s hĺbkou 10 cm poskytuje dostatok priestoru na odloženie pohárikov s kefkami, holiacimi potrebami atď. Horná svetelná rampa je tiež prispôsobený bočný panel pre korpusy, do ktorého som zapustil LED pás.
  • Radiátor je pripojený na existujúci rozvod. Pripojenie je realizované v pivnici pod kúpeľňou, kde sa nachádza samotný kotol. Nový rozvod kúrenia som robil z plasto-hliníkových trubiek. Z pivnici som tiež napájal nový rozvod vody na existujúci kovový rozvod.
  • Zníženie stropu bola nevyhnutnosť. Pri pohľade na oblé rohy robené pivovou fľašou sme už dlhšie zatínali zuby.Do zníženého stropu som mal v pláne umiestniť vzduchotechniku. Rodičia rozhodli, že ju nepoužijeme. V kúpeľni je okno, ktoré dokáže zabezpečiť odvod nadbytočnej pary a poriadne vyvetrať a vysušiť. celú kúpeľňu.
  • Posuvné dvere namiesto krídlových, veľký otvor. Pôvodné dvere boli 60 cm široké. Rozhodli sme sa pre otvor cca 90 cm široký. Kvôli šetreniu miesta rodičia vybrali posuvné dvere. Ja som ešte navrhol, že by sme ich mohli zapustiť do 30 cm širokého múru z kvádrov. Výroba puzdra bola trochu piplačka, ale stálo to za to. Na stene nevisí žiadny závesný/vodiaci mechanizmus pre dvere.
  • Nový elektrický okruh. Pôvodný okruh bol nevyhovujúci. Z hlavnej rozvodnej skrine sme natiahli nový prívod do rozvodnice zapustenej v kúpeľňovej stene (na strane haly). Tam som umiestnil prúdové chrániče pre zásuvky a práčku a ešte istič svetelného okruhu. Do rozvodnice som umiestnil aj iné komponenty, viď ďalší text.
  • Elegantná dlažba a obklad. Rodičia sa rozhodli pre zmenu. Namiesto malých rozmerov (20×25 cm a pod.) sa rozhodli pre veľkoplošný rozmer 60×30 cm pre obklad a 45×45 cm pre dlažbu.
  • Osvetlenie. V 21. storočí som im nič iné ako LED osvetlenie ani neponúkal. Videli ho u nás doma, tak neváhali. Okrem toho kúpeľňa získala prívlastok „inteligentná“. V kúpeľni sú tri samostatné zóny detekcie pohybu – sprchový kút, umývadlo a zvyšok kúpeľne. V kombinácii s LED osvetlením vznikol sektorový systém s nezávisle a plynulo nastaviteľnou intenzitou osvetlenia, automatickým zapínaním svetiel ako aj ich vypínaním, keď je v kúpeľni kľud. Systém vyhodnocuje intenzitu svetla a cez deň zbytočne nezapína osvetlenie. Sleduje tiež čas a v noci aktivuje nočný režim – veľmi príjemné, keď ide idete v noci na WC a svetlá sa nerozsvietia na 100 % výkonu. Meria sa tiež relatívna vlhkosť a podľa hodnoty sa mala aktivovať vzduchotechnika; takto to je iba informácia na displeji.

Do ľavej spodnej skrinky sme z bočnej steny vyviedli ventily na teplú a studenú vodu. Ak je niekde treba veľa vody, rýchlospojkami možno pripojiť hadicu a je to, netreba nosiť vo vedre alebo hrnci.


Strana 1 – Úvod
Strana 2 – K požiadavkám
Strana 3 – Búranie, prípravy a budovanie
Strana 4 – Nová kúpeľňa

Uverejnené v Domácnosť
One comment on “Kúpeľňa u rodičov
  1. Kimi píše:

    … hm poznám dobre takúto prerábku a fakt klobúk dole pred tvojou šikovnosťou