Budík v spálni

Ovládací panel

Nenapísal som, že som sa rozhodol pre snímanie kapacitného dotyku, ako používajú moderné mobilné zariadenia. Stláčacie tlačidlá som zavrhol pre viacero dôvodov, napríklad obmedzený dizajn atď.


Ovládací panel, horná strana

  • Rozmer panela je 20 x 14 cm, jednostranná DPS. Veľkosť vychádza z veľkosti DPS informačného displeja (LCD) plus dostatočná plocha pre dosť veľké tlačidlá na ovládanie svetiel.
  • Informačný displej – LCD s radičom HD44780, 20 x 4 znakov, modré podsvietenie, biele znaky.
  • Tlačidlá na ovládanie displeja (Buttons to interact with display) – s funkciami, ktoré sa zobrazujú na LCD, ale v zásade ide o 4 páry všeobecných tlačidiel na zvyšovanie/znižovanie hodnoty.
  • Tlačidlá na ovládanie intenzity svetiel (Light intensity increase and decrease buttons) – primárna funkcia je ovládať dve nezávislé svetlá. Používajú sa tiež na vypnutie budíka a aktiváciu funkciu snooze.
  • Indikátor alarmu – indikátor nastaveného/vypnutého budíka, indikátor aktívneho alarmu/funkcie snooze.

Ovládací panel, spodná strana

  • Adaptér I2C/GPIO (I2C/GPIO adapter) – využíva IO PCF8574 kvôli redukcii vodičov, v bežnom zapojení z internetu. Obsahuje potenciometer na nastavenie kontrastu.
  • Dotykové elektródy (Touch electrodes) – existuje viacero technických poznámok k veľkosti elektród, tvaru, rozstupu, veľkosti uzemnených plôch, šírke ciest a ich dĺžke atď. Odporúčam naštudovať, aby ste získali základné znalosti, ale nakoniec sa váš dizajn aj tak bude riadiť zdravým rozumom. V mojom prvom projekte so snímaním kapacitného dotyku som spravil chybu a niektoré komponenty som umiestnil príliš blízko elektród a ich ciest. Spôsobovalo to falošné indikácie dotyku a veľmi ťažko sa hľadala príčina.
  • Pod informačným displejom sú piny. Slúžia na pripojenie ďalšej dosky.

Nenapísal som ani to, že dotykové tlačidlá na paneli budú podsvietené. Plní to požiadavku na “dobre viditeľné rozhranie”. Ak by som použil bežné stláčacie tlačidlá, ich podsvietenie by bolo oveľa náročnejšie, ak nie nemožné. Alternatívou je použiť drahé tlačidlá od firmy MEC, ale bez záruky, že nájdem potrebný dizajn. Okrem toho, ide o DIY projekt a držím sa toho.

Jedna dôležitá poznámka. Keď chcete podsvietiť DPS a farba na druhej strane je dôležitá, nájdite DPS s farebne neutrálnym základným laminátom (dielektrikom). Mám doma poslednú DPS, ktorá je takmer bezfarebná. Ak ju podsvietim modrým svetlom, DPS trochu stlmí intenzitu, ale prepustené svetlo je stále modré. Predstavte si prechod modrého svetla cez DPS so zeleným laminátom. Skúste uhádnuť výslednú farbu. Vie niekto, kde majú DPS so sivým alebo bezfarebným laminátom? Pre objasnenie prikladám obrázok. Pokiaľ viem, tak materiál FR4 je sám o sebe bezfarebný, ale pridávajú sa do neho aditíva potrebné pre proces automatizovanej optickej kontroly – tak mi povedal jeden predajca. Iné riešenie by bolo použiť tenkú DPS namiesto hrúbky 1,5 mm alebo 1,6 mm, čo by malo menší dopad na výslednú farbu prechádzajúceho svetla, ale dotykový panel by sa zrejme príliš prehýbal.


Plexisklový medzikus

Chcel som, aby bol každý prvok na paneli podsvietený individuálne. Je potrebné spraviť “bunku” pre každý prvok. Použil som 2 mm hrubé plexisklo. Narezal som ho na 2 cm široké pásy a následne ich narezal na požadované dĺžky. Na lepenie som použil lepidlo v tyčinkách – rýchla práca, dobrý výsledok.

Na zabránenie prechodu svetla medzi jednotlivými bunkami je vhodné celý medzikus nastriekať emailovou farbou.

LED majú výrobcom daný pozorovací uhol. V závislosti od plochy, ktorá má byť podsvietená, použité LED nemusia pokryť celú plochu a spôsobiť nerovnomerné podsvietenie. Ak nie je požiadavka na rozmer, môže sa spraviť vyšší plexisklový medzikus. Ak je dôležitá hĺbka výrobku, na každú bunku môžete použiť nejakú reflexnú vrstvu. Použil som chrómovú samolepiacu fóliu z eBay, ktorú som nalepil na narezané kúsky plexiskla pred ich zlepením. Podľa mňa je takto distribúcia svetla lepšia.


Difuzér

Kúsok pauzovacieho papiera, ktorý poslúži ako difuzér na zmäkčenie skla. DPS má internú štruktúru a zmäkčené sklo ju spraví menej výraznou.


Ovládací panel s plexisklom

Pripravené vrstvy na sebe.


Reflexná vrstva

Použil som ďalšiu reflexnú vrstvu, aby som maximalizoval svetlo smerujúce k DPS. Je spravená z rovnakej reflexnej fólie, ktorú som lepil na plexisklo. Nachádza sa na vrchu, reflexnou stranou smerom k dotykovým elektródam. Môžete to skúsiť bez tejto vrstvy. Ja som detailista.


Strana 1 – Úvod
Strana 2 – Riadiaca doska
Strana 3 – Ovládací panel
Strana 4 – Ovládací panel, 2. časť
Strana 5 – Puzdro
Strana 6 – Rám ovládacieho panela
Strana 7 – Dodatočná úprava puzdra
Strana 8 – Montáž police
Strana 9 – Video z používania
Strana 10 – Postrehy z bežného používania a záver

Uverejnené v Domácnosť Označené s: , , , , , , ,
2 comments on “Budík v spálni
  1. Zabiak píše:

    Respekt qwerty, super praca, prehlasujem ta za mojho sukromneho kutila!!!
    Este vyhlasim konkurz na Iboju 😀

  2. Kimi píše:

    Super prácička , ak to ešte vyšperkuješ s tými vylepšeniami ktoré spomínaš to bude luxus …